26 Kasım 2010 Cuma

Salma Pirinç Pilavi

Pirinç pilavı tarifi vermek benim için bir gönül borcudur. Çünkü ben güzel pilav yapmayı annemden ya da anneannemden değilde internetten öğrendim. Hatta tam da bu siteden öğrendim.Belki de bu tarife ihtiyacı olan yeni acemiler vardır diye düşündüm :)


Malzemeler:
1,5 su bardağı pirinç
2,25 su bardağı kaynar su
2 adet et suyu bulyon
1 yemek kaşığı margarin
1,5 yemek kaşığı sıvı yağ


Yapılışı:
Sıvı yağ ve margarini tencereye alıp ısıtıyoruz.O ısınırken biz pirinci suyu iyice berraklaşıncaya kadar yıkıyoruz. Isınan yağın üstüne kaynar suyu döküyoruz. Su tencerede kaynayınca pirinci ilave ediyoruz. Bulyonu elimizde ezerek tencereye atıyoruz. Bulyonu atarken önce bir tanesini atıp tuzunu kontrol etmenizi öneriyorum çünkü yemeği tuzlu sevmeyenler için 2 bulyon fazla olacaktır. Tencere pirinçle birlikte kaynamaya başlayınca 1 dk kaynatıp, kapağını kapatıyoruz ve ocağı en kısık ayara getiriyoruz. Tam 23 dk pişiriyoruz. Ocağı kapatıp tencerenin kapağını açmadan yarım saat dinlendiriyoruz ve servis yapıyoruz.

3 yorum:

özlem dedi ki...

DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN

HOBİDÜNYAM YEMEK ETKİNLİĞİ BAŞLIYOOOR!!

http://hobidunyam.womanforum.net tarafından düzenlenen
yemek etkinliklerinin 8.si olan "KURBAN BAYRAMI SOFRALARI" Etkinliğine
ben yesilmutfaktantarifler- özlem ev sahibeliği yapacağım

30 KASIM -20 ARALIK tarihleri arasında düzenlenen etkinliğimize katılmak için dilediğiniz çeşitte lezzetler hazırlayıp resmiyle birlikte tariflerinizi blogunuzda yayınlayıp bana haber bırakmanız yeterli olacaktır. Blogu olmayan arkadaşlar da omeoz@hotmail.com.tr adresine mail atarak isimlerini de belirterek katılabilirler hepinizi bekliyorum.

Ayrıca bu davetiyeyi ulaştırabildiğim, ulaştıramadığım herkes etkinliğimize davetlidir.Davetiyeyi ulaştıramadığım arkadaşlarım lütfen şimdiden kusuruma bakmasınlar.

NOT:hobidünyam etkinliklerine ev sahibeliği yapmak isteyenler
http://papatya68.blogspot.com/ adresine başvurabilirler...

Hepimize kolay gelsin.

dogada.blogspot.ru dedi ki...

Güzel ve içten yorumlarınız için çok teşekkürler
Annelerimiz bu yöntemle yapardı pilavları gerçekten çok lezzetli olurdu anne eli değmiş gibi derlerya ellerinize sağlık tane tane nefis bir pilav olmuş sevgiler

anneanneninemekleri dedi ki...

Pilav çok güzel görünüyor ellerinize sağlık.